ما همه عادت‌های داریم

عادت‌ها رفتارهایی هستند که شامل اجزای اساسی زندگی روزمره ما می‌باشند و با گذشت زمان و بدون چندان تامل و ملاحظه تکرار می شوند.

عادت‌های متداول شامل شبانه خوابیدن و صبح بیدار شدن از خواب، خوردن غذا، برس کردن دندان و شستشواست.

Flaticon Icon

عادت‌ها می توانند مثبت باشند، مانند انتخاب گزینه های غذایی سالم، پردازش افکار و احساسات با نوشتن در ژورنال، و یا ورزش منظم.

Flaticon Icon

عادت‌ها همچنین می توانند عواقب منفی داشته باشند، مانند سیگار کشیدن، خوردن مرتب غذاهای ناسالم و یا استفاده نکردن از کمربند ایمنی.

Flaticon Icon

ایجاد عادت‌های جدید

شکل‌گیری یک عادت جدید به زمان نیاز دارد. یک تصور غلط رایج وجود دارد که ۲۱ روز طول می کشد تا یک عادت ایجاد شود. این در واقع یک دید غلطی است!

حقیقت این است که ساختن یک عادت گاهی می تواند ماه ها طول بکشد. مدت زمانی که طول می کشد بستگی به هر فرد و هدف عادت دارد. هیچ جدول زمانی "یکسان برای همه" برای تبدیل یک رفتار به عادت وجود ندارد. این اصل در کوشش برای شکستن یک عادت نیز درست است.

Photo by Drew Beamer on Unsplash

از کجا شروع کنیم؟

ایجاد یک عادت جدید معمولاً آسان نیست، اما برخی از تکنیک های اثبات شده وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند.

برای شروع، هدفی برای گزینش یک عادت ایجاد کنید. بعضی‌ اوقات، اگر هدف خودرا به اهداف ‌کوچکتر تقسیم کنید، این برای شما کمک می‌کند تا آسانتر به آن برسید. شما وقتی این کار را به روال روزمره‌ خویش اضافه نمودید و اعتماد به نفس حاصل نمودید، می‌توانید برای ایجاد عادت‌‌های بیشتری کار کنید. کلید موفقیت عبارتند از: تعهد، تکرار و ثبات.

Flaticon Icon

  • کوچک شروع کنید: اگر می‌خواهید صبح وقت ورزش کنید ولی یک شخص سحر‌‌خیز نیستید، می‌توانید از وقت بیدار شدن آغاز کنید.

  • تغییرات تدریجی ایجاد کنید: اگر می خواهید خوردن غذا‌‌‌های صحی را به یک هدف تبدیل کنید ولی خودرا در حالت خوردن غذاهای کمتر صحی می‌یابید، سعی کنید تغییرات کوچکی ایجاد کنید. به عنوان مثال به عوض خوردن یک شیرینی به شکل یک غذای مختصر، می‌توانید میوه بخورید. همچنان به عوض غذاهای جانبی سرخ شده و نمکی، یک غذای صحی را انتخاب کنید.

  • تسلیم نشوید: هر کسی گاه گاهی می لغزد. مهم این است که اجازه ندهید یک تلاش ناکام شمارا از رسیدن به موفقیت باز دارد. از همان جایی که لغزش ایجاد شده دوباره شروع کنید و متمرکز بمانید.

Flaticon Icon

روش‌های دیگری که می‌‌توانید امتحان کنید

  • یک روش که می‌توانید امتحان کنید این‌است که به عادت که دارید رفتار جدید اضافه کنید. به گونه مثال:‌ شما دندان خودرا برس می‌کنید و این برای شما یک عادت است. شما می‌توانید استفاده از نخ‌دندان بعد از برس کردن را به عادت خویش اضافه کنید. چون شما برس کردن دندان را به شکل عادت انجام می‌دهید و این عادت یک یادآوری برای استفاده از نخ دندان خواهد بود.

    Flaticon Icon

  • قانون ۲۰ ثانیه‌ای شامل اضافه نمودن ویا حذف نمودن موانع به عادت‌‌ها می‌باشد (این مربوط به این می‌شود که آیا شما یک عادت جدید را انکشاف می‌دهید ویا یک عادت قبلی را توقف می‌دهید). آسان نمودن اجرای یک عادت ویا مشکل نمودن آن برای ۲۰ ثانیه در انکشاف یک عادت جدید ویا مقاومت ما در اجرا ننمودن یک عادت سابقه می‌تواند خیلی اساسی باشد.

Flaticon Icon

این ویدیو قانون 20 ثانیه ایجاد عادت‌ها را توضیح می دهد:

Quiz

اگر هدف شما این است که آهسته دویدن را به یک عادت تبدیل کنید، این هدف را خوب است به کدام عادت قبلی اضافه کنید؟

انجام دهیم

Photo by Content Pixie on Unsplash

اضافه کردن عادات جدید به کارهای روزمره و رها کردن عادت های قدیمی می تواند سخت باشد، اما خبر خوب این است که می توان آن را انجام داد!

به یاد داشته باشید: اگر اشتباه کردید پایان جهان نخواهد بود.

در اطراف کسانی‌ بمانید که اهداف مشترک دارید. برای ایجاد یک ایده واضح و برای حسابدهی خودی، کوشش کنید عادتی را که می‌خواهید بگزینید را درجایی بنویسید. موفق باشید!

License:

Your feedback matters to us.

این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم.

Get support to take action on this Byte