حداقل 10 دلیل برای مصرف یک غذای سالم را میتوان شمرد که در ادامه به آن میپردازیم.

دلایل

1-کم کردن وزن در سریعترین زمان

شما می توانید با مصرف خوراکی های کم کالری یا دنبال کردن جدیدترین رژیم هی غذایی، وزن خود را کم کنید اما این روش مناسبی برای کم کردن وزن و حفظ سلامتی نیست.

مصرف یک غذای سالم حاوی میوه ها و سبزیجات تازه،مغذی و کم کالری، دانه ها و غلات سرشار از فیبر به شما در کاهش بافت چربی اضافی و تامین همه مواد مغذی موردنیاز بدن کمک می کند. برای اینکه وزن خود را کم کنید باید یاد بگیرید که یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.

2- افزایش وزن در سریعترین زمان

در حالیکه به کاهش وزن توجه زیادی شده است، افرادی زیادی هستند که بدلیل بیماری یا سایر عوامل نیاز به افزایش وزن دارند. انتخاب یک غذای سالم پرانرژی مثل مغزها، دانه ها و میوه های خشک می تواند به افزایش وزن کمک کند به شرطی که از مصرف خوراکی های فاقد مواد مغذی اجتناب شود.

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash عکس از Towfiqu barbhuiya از وبسایت آنسپلش

3- کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

داشتن عادات بد غذایی و چاقیدو عامل مهم برای ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.

مصرف غذاهای سالم و کاهش وزن در صورت چاقی یا داشتن اضافه وزن می تواند به کاهش این خطر کمک کند.

4- حفظ سلامت قلب

ماهی، میوه، مغزها و سبزیجات و مواد غذایی سالم که در رژیم غذایی مدیترانه ای یافت می شود، اسیدهای چرب امگا 3 و چربی های غیر اشباع که برای سلامت قلب مفید هستند را تامین می کند. این مواد غذایی از تجمع چربی های ترانس که با بیماری قلبی-عرقی در ارتباط هستند جلوگیری می کند.

دلایل

5- کاهش خطر انواع سرطان ها

عادات بد غذایی، مصرف مشروبات الکی، افزایش وزن و مصرف گوشت سرخ و مواد فراوری شده با خطر انواع سرطان ها ارتباط دارد. به جرات می توان گفت که مواد غذایی خاصی از وقوع سرطان پیشگیری می کند خوردن غذاهای سالم خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

6- یک الگوی خوب

شما می توانید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید. در حالی که از فرزندتان انتظار دارید که کلم بروکلی بخورد، خودتان چیپس سیب زمینی می خورید. آشنا کردن کودکان با محیط آشپزخانه بهترین روش برای علاقمندی آنها به امتحان کردن غذاهای جدید است.

7- مصرف مکمل های غذایی

با خوردن غذاهای سالم، همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن تامین می شود. درست است که خوردن مولتی ویتامین برای تامین ویتامین های مورد نیاز ضرری ندارد اما تحقیقات نشان می دهند که مصرف غذاهای سالم فواید بیشتری دارد.

توجه: اگر پزشک شما، مصرف مکمل های غذایی را به شما توصیه می کند، نباید از مصرف آن خودداری کنید.

دلایل

8- کسب انرژی مورد نیاز روزانه

خوردن غذاهای سالم حاوی کربوهیدرات، انرژی مورد نیاز را تامین کرده و مصرف ویتامین B کمپلکس نیز در تامین انرژی به شما کمک می کند. بنابراین توصیه می شود که خوردن یک صبحانه سالم را فراموش نکنید زیرا صبحانه از جمله وعده های غذایی است که باعث هوشیاری در طول صبح شده و انرژی شما را در طول روز تامین می کند.

9- سلامت پوست و مو را حفظ کنیم

با مصرف غذای سالم، مواد مغذی مورد نیاز پوست تامین می شود و شما از یک پوست صاف و شفاف و بدون چین و چروک برخوردار می شوید. رشد مو نیازمند یک تغذیه سالم و خوب است لذا مصرف پروتئین ها مو را نرم، شفاف و درخشان می کند.

10- سلامت گوارش با غذای سالم

طبق گزارش آکادمی تغذیه، مصرف فیبر در میان امریکایی ها کمتر از حد مجاز می باشد. فیبر برای دستگاه گوارش و هضم غذا ضروری بوده و سطح کلسترول و قند خون را تنظیم می کند. لذا توصیه می شود که غذاهای سالم غنی از فیبر اعم از میوه،سبزیجات، حبوبات و غلات را مصرف کنید.

انجام دهیم

با توجه به موارد بالا لیستی از غذاهای سالم و خوشمزه تهیه کنید :)

Photo by Jason Briscoe on Unsplash عکس از Jason Briscoe از وبسایت آنسپلش

اجازه‌نامه:

نظر دهی

این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم.

بایت‌های پیشنهاد شده