سوال سریع چه چیزی برای محیط زیست بهتر است؟

 1. ارسال email؟

 2. یا فرستادن نامه؟

اکنون، ممکن است به طور خودکار فکر کنید که جواب باید شماره 1 باشد. ارسال نامه، کاغذ، سوخت کامیون پستی و برق برای دفاتر پست احتیاج دارد. در حالی که ارسال ایمیل از چیزی استفاده نمی کند... مگر غیر از این است؟

در واقع استفاده از فناوری دیجیتال به معنای استفاده از انرژی است.

همچنین کارخانه‌های حوزه تکنولوژی به نیرو و منابع فراوانی نیاز دارند که باعث ایجاد آلودگی می‌شود. و خرید مداوم فناوری جدید منجر به زباله های الکترونیکی زیادی می شود. ما همیشه به این تأثیرات فکر نمی کنیم. اما آنها بخشی از یک کاربر فناوری هستند.

جلوه های مثبت - اشتراک گذاری ، اتصال و ذخیره اطلاعات

بیایید با چند تأثیر مثبت که فناوری دیجیتال بر محیط زیست دارد شروع کنیم.

اشتراک اطلاعات

 • اینترنت، ایمیل و رسانه های اجتماعی به مردم امکان دسترسی به اطلاعات و امکان اشتراک گذاری آنها با دیگران را می دهند. برای مثال مصرف کنندگان می توانند در مورد نحوه تولید محصولات تحقیق کنند دانش آموزان می توانند از معلمان کشورهای مختلف یاد بگیرند دانشمندان می توانند از راه دور داده ها را جمع آوری کنند این می تواند به افراد در سراسر جهان کمک کند تا برای آگاهی از مسائل زیست محیطی، یادگیری ساختن فناوری کارآمدتر و پایدارتر و به طور کلی حل مشکلات، با هم همکاری کنند.

Byte Author Uploaded Image

کمک به اتصال مردم

 • مشاغل و جوامع می توانند بدون هزینه های سنگین سفر ، رویدادها و جلسات مجازی برگزار کنند. توانایی افراد برای اتصال به روشی معنی دار و بدون نیاز به سفر به معنی پروازهای کمتر هواپیما ، اتومبیل های کمتری در جاده و انرژی کمتری است.

Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash

بدون کاغذ رفتن

 • اسناد را می توان به صورت الکترونیکی ارسال و ذخیره کرد. این بدان معناست که ممکن است دیگر نیازی به ارسال نامه ، ذخیره پرونده های کاغذی یا حتی ساخت نباشد paper.

Photo by Markus Winkler on Unsplash Photo by Markus Winkler on Unsplash

Quiz

روشی که فناوری دیجیتال می تواند به محیط زیست کمک کند چیست؟

اثرات منفی - ساخت فناوری

ساخت فناوری که ما برای انجام همه موارد مثبت استفاده می کنیم، مشکلات زیست محیطی زیادی ایجاد می کند.

استخراج برای قطعات

تلفن های هوشمند و رایانه ها برای ساخت نیاز به اجزای فلزی دارند، مانند آهن، آلومینیوم و طلا. همه این فلزات باید استخراج شوند. استخراج معادن باعث آلودگی آب ، خطراتی برای سلامتی انسان شده و اکوسیستم ها را از بین می برد.

آلودگی ساخت

 • شرکت های سازنده رایانه و تلفن های هوشمند از انرژی برای کارخانه های خود و انتقال مواد به سراسر جهان استفاده می کنند. این باعث ایجاد آلودگی هوا و انتشار کربن دی اکسید می شود که باعث تغییرات آب و هوایی می شود. کارخانه ها همچنین باعث آلودگی آب و صوتی می شوند و می توانند باعث نابودی اکوسیستم ها به منظور ایجاد امکانات و جاده های جدید بشوند.

Photo by Kouji Tsuru on Unsplash Photo by Kouji Tsuru on Unsplash

دور ریختن وسایل الکترونیکی

 • وقتی فناوری جدیدتر به بازار عرضه می شود، مردم کامپیوترها و تلفن های قدیمی خود را دور می ریزند. در حال حاضر، جهان هر سال 6.5 میلیارد دلار تجهیزات الکترونیکی دور ریخته و فقط 20٪ آنها بازیافت می شوند. این زباله های الکترونیکی که به آن زباله الکترونیکی نیز گفته می شود، می تواند اجزای سمی داشته باشد و نباید به محل دفن زباله ریخته شود. خبر خوب: پسماندهای الکترونیکی قابل بازیافت و بازیابی فلزات گرانبها هستند که به کاهش میزان نیاز به استخراج در آینده کمک می کند. پلاستیک همچنین می تواند بازیافت و مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

اثرات منفی - استفاده از فناوری

ممکن است فکر کنید که به محض ساخت فناوری جدید، اوضاع بهتر می شود، اما استفاده روزمره از فناوری پیامدهایی نیز برای محیط زیست به همراه دارد.

جمع آوری، ذخیره و پردازش داده ها

 • این وظایف معمولاً در مراکز داده که ساختمانهایی هستند که با تجهیزات رایانه ای پر شده اند، اتفاق می افتد. مشاغل ممکن است مرکز داده خود را داشته باشند یا در یک مرکز بزرگتر فضای مشترکی داشته باشند.

 • راه اندازی تمام این تجهیزات رایانه ای انرژی زیادی را مصرف می کند و گرمای زیادی ایجاد می کند.

 • درست مثل اینکه کامپیوتر خانگی یک فن دارد که با گرم شدن بیش از حد آن را خنک می کند، یک مرکز داده نیز به همان چیز نیاز دارد، فقط در مقیاس بسیار بزرگتر. برخی از گزینه های خنک کننده شامل استفاده از تهویه هوا یا مایعات خنک کننده است که حتی بیشتر انرژی مصرف می کنند.

Photo by imgix on Unsplash Photo by imgix on Unsplash

چند روش برای کاهش استفاده از انرژی در مراکز داده وجود دارد. برخی از گزینه ها عبارتند از:

 • تأمین انرژی مراکز داده با انرژی تجدید پذیر

 • استفاده از رایانه های کارآمدتر

 • قرار دادن مراکز داده در آب و هوای خنک تر و استفاده از هوای خارج برای خنک کردن آنها

 • استفاده مجدد از حرارت اتلاف شده از مراکز داده - در هلسینکی، فنلاند، مکانی وجود دارد که از گرمای هدر رفته از سرورهای یک مرکز داده برای گرم کردن خانه ها و مشاغل استفاده می شود.

Flaticon Icon

با استفاده از معلومات

 • هر وقت کسی فیلم و موسیقی را پخش می کند، توییتی می فرستد یا در اینترنت گشت و گذار می کند، در حال ارسال داده است. شرکت ها برای پردازش این داده ها باید از قدرت استفاده کنند. پخش جریانی ویدیوها از انرژی فوق العاده ای استفاده می کند، "متوسط ​​مصرف CO2 از ویدیوهای آنلاین پخش شده بیش از 300 میلیون تن در سال است."

انجام دهیم

درک تأثیرات زیست محیطی فناوری در دنیای دیجیتال ما مهم است.

Flaticon Icon

شما می توانید:

برای تحقیق در مورد شرکتهای پایدار از اینترنت استفاده کنید حتماً زباله های الکترونیکی خود را بازیافت کنید برای گفتگو درمورد مسائل زیست محیطی با مردم سراسر دنیا در ارتباط باشید چه ایده های دیگری دارید؟

License:

Your feedback matters to us.

.این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم

Get support to take action on this Byte