Flaticon Icon

تصور کنید بهترین دوست شما در شرف ازدواج است. یکی از آن روزهای جشن قبل از عروسی است. خانه او با اقوام، غذا و تزئینات غنی در هر گوشه ای پوشیده شده است.

مردم با عجله وارد می شوند تا برای روز بزرگ آماده شوند که ناگهان ... همه خبر لغو عروسی را دریافت می کنند!

شما تعجب می کنید، "چه اشتباهی ممکن است پیش بیاید وقتی همه چیز بسیار عالی به نظر می رسید؟"

Flaticon Icon

معلوم شد که خانواده داماد مبلغ هنگفتی را برای ازدواج به عنوان جهیزیه طلب کرده بودند - قیمتی که خانواده عروس قادر به پرداخت آن نبودند - به همین دلیل در آخرین لحظه لغو شد.

زنی می گوید: «چی؟» در حالی که دست هایش را روی سرش می گذارد.

این وضعیت ممکن است غیرواقعی به نظر برسد، اما زنان در جنوب آسیا و خاورمیانه در آن چیز جدیدی نیستند. بسیاری از مردم ادعا می کنند که به این دلیل است که اکثر جوامع آسیایی در کل مردسالار هستند و در مورد حقوق زنان ماهیت بسیار قهقرایی دارند.

اما آیا واقعا اینطور است؟

مهریه چیست؟

جهیزیه «هدیه‌ای» است که ارزش مالی قابل توجهی دارد که عروس و خانواده‌اش در ازدواج به همسر آینده و خانواده‌اش می‌دهند. بنابراین اساساً همه چیز از پول، طلا، زمین، اتومبیل و دارایی به عنوان هدیه جهیزیه یا «برکت» والدین به داماد واجد شرایط است.

Two men riding in a car. One holds a large stack of cash.

سنت مهریه با وجود ممنوعیت در چندین کشور مانند هند، نپال و پاکستان، همچنان به طور غیرقانونی انجام می شود. برخی از ایالت ها مهریه را قانونی کرده اند و باعث ناراحتی شدید خانواده های دارای دختر شده است.

Quiz

کدام یک از موارد زیر در مورد مهریه صادق است؟

مهریه از کجا آمد؟

مهریه بخشی از هر تمدن بزرگ در تاریخ بشر بوده است. اگرچه بیشتر آن را عمدتاً با فرهنگ هند مرتبط می‌دانند، شواهدی از شیوه‌های جهیزیه در یونان باستان، بابل و حتی روم وجود دارد.

Flaticon Icon در اروپا رسم مهریه بسیار رایج بود. در بسیاری از جاها این قانونی بود که داماد برای انجام این ازدواج پول مطالبه کند. با این حال، این رویه در نهایت با صنعتی شدن و ظهور اقتصادهای ملی در حال ثبات به گذشته تبدیل شد.

پس چگونه هنوز وجود دارد؟

سنت مهریه با استعمار اروپا در آسیا و آفریقا رواج بیشتری یافت.

Flaticon Icon

قبل از اصلاحات در قوانین ارث هند توسط راج بریتانیا، زنان یا سهم خود را در ارث خانوادگی پیشنهاد می کردند یا به آنها کالاهای غرامتی پس از ازدواج به عنوان نشانه امنیتی استقلال مالی آنها پس از اتحاد پیشنهاد می شد.

با این حال، بریتانیا قوانین ارث را تغییر داد که اموال را معتبر می‌کرد و در عوض قوانینی را تصویب کردند که بیان می‌کرد زمین اکنون فقط می‌تواند به وارثان مرد منتقل شود.

این طعنه آمیز است، زیرا همان افرادی بودند که آسیایی ها را به خاطر منشورهای حقوق زنان کم یا اصلاً در بدو ورودشان به هند مسخره کرده بودند!

زنی که به طعنه دست میزد

آیا زنان در معرض خطر مهریه هستند؟

Flaticon Icon

برخلاف جو خوش شانسی که برخی از عروس‌ها در غرب از آن لذت می‌برند، بسیاری از زنان در آسیای جنوبی، خاورمیانه و شمال آفریقا احساس می‌کنند که با شیوه‌های جهیزیه تهدید می‌شوند، عمدتاً به این دلیل که عروسی‌ها همراه با چمدان‌های «ارائه» هستند.

عکس از Towfiqu barbhuiya در Unsplash Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

علیرغم تلاش‌های توانمندسازی زنان در بخش آموزش و شغل، مهریه همچنان یک بیماری اساسی اجتماعی است که ساختار خانواده را تهدید می‌کند.

در اینجا دلیل آن است:

Flaticon Icon

خانواده ها را به بدهی مالی سوق می دهد.

خانواده‌ها در عجله برای احساس احترام اجتماعی، صرف‌نظر از وضعیت مالی خود، اغلب پول زیادی را صرف تهیه «جهیزیه عالی» می‌کنند. پس از پایان عروسی، بدهی‌ها و وام‌ها ذاتی می‌شوند و پرداخت آن سخت می‌شود و خانواده‌ها را دچار آشفتگی مالی می‌کند.

Flaticon Icon

انتظارات غیر ضروری را تشویق می کند.

رد و بدل کردن عمدی هدایا در عروسی شیرین است، اما اغلب پیام اشتباهی را ارسال می کند. پدر و مادرها شروع به این می‌کنند که این حق اجتناب‌ناپذیر آنهاست و یک تبادل هدیه دوستانه به زودی به یک لیست "تقاضا" ناراحت‌کننده تبدیل می‌شود که پایان محتملی ندارد.

Flaticon Icon

تبعیض جنسیتی را افزایش می دهد.

از آنجایی که پرداخت مهریه و سنت فقط از طرف «عروس» انتظار می رود، فشارها اغلب یک طرفه است. بیشتر عروس‌ها به این باور می‌رسند که خانواده به دلیل زن بودنشان از ضرر اقتصادی رنج می‌برد و در نتیجه سوگیری جنسیتی اجتماعی را در جامعه افزایش می‌دهد.

Flaticon Icon

مانع تحصیل دختر می شود.

والدین ترجیح می دهند به جای سرمایه گذاری برای تحصیل دختر، انبوهی از پول را برای جهیزیه دختر پس انداز کنند، زیرا فکر می کنند که دختر در نهایت پس از ازدواج خانه را ترک می کند و بازگرداندن پول سرمایه گذاری شده به والدین را در مراحل بعدی زندگی دشوار می کند.

Flaticon Icon

می تواند منجر به خشونت یا حتی قتل شود.

زنان اغلب مورد بدرفتاری قرار می گیرند و اغلب شوهران و خانواده هایشان به آنها به عنوان تامین کننده جهیزیه نگاه می کنند. عدم انجام این کار منجر به آزار جسمی، شکنجه و حتی در موارد شدید کشته می شود.

Flaticon Icon

باعث افزایش نوزادکشی دختران می شود.

از آنجایی که مهریه به یک رسم تبدیل شده است، تولد زنان بار مالی بر دوش خانواده های کم درآمد تبدیل شده است. برخی از والدین به دلیل ترس از مهریه ترجیح می دهند در صورت معلوم شدن دختر بودن کودک، سقط جنین یا حتی کشتن او را انجام دهند.

انجام دهیم

Flaticon Icon چه کاری می توانم در مورد آن انجام دهم؟

License:

Your feedback matters to us.

.این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم

Get support to take action on this Byte