شکر طعم بسیار خوبی دارد اما مصرف بیش از حد آن می تواند باعث احساس خستگی، افسردگی و اثرات مضری بر بدن ما شود، طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، کاهش مصرف شکر حدود 25 گرم در روز می تواند موارد چاقی و دیابت را کاهش دهد.

Byte Author Uploaded Image

شاید خوردن شکر کمتر آسان به نظر برسد، اما یک مشکل اساسی وجود دارد: شکر همه جا هست، پس چه کنیم تا مصرف شکر را محدود کنیم؟

برچسب های تغذیه ای را بررسی کنید

اکثر محصولات دارای برچسب حاوی اطلاعات تغذیه ای هستند.  این برچسب را بررسی کنید تا از محتوای شکر و مقدار شکر اضافه شده در یک محصول مطلع شوید.

Byte Author Uploaded Image

به قسمت کربوهیدرات ها نگاه کنید. معمولاً قندها در اینجا ذکر می شوند. 

در لیست مواد تشکیل دهنده به دنبال شکر، شربت و کلماتی باشید که به -ose ختم می شوند.  اینها قندهایی هستند که به محصول اضافه شده اند.

Quiz

کدام یک از اینها شکر است؟

همه غذاها را بخورید

خواندن برچسب هر کالایی که در بازار می‌گردید زمان زیادی را می‌گیرد، بنابراین وقتی می‌خواهید سریع و سالم خرید کنید، غذاهای کامل را به غذاهای فرآوری‌شده انتخاب کنید. احتمال یک کیسه سیب‌زمینی بسیار کمتر است.  نسبت به یک کیسه چیپس سیب زمینی حاوی قندهای اضافه است

Byte Author Uploaded Image

پروتئین و چربی های سالم بیشتری بخورید

که ۲۰دقیقه دوباره احساس گرسنگی کنید؟  بعداً این اتفاق می افتد زیرا غذاهای شیرین سطح گلوکز خون ما را افزایش می دهند و سپس آن را کاهش می دهند.  این باعث می شود که ما احساس خستگی، تحریک پذیری و گرسنگی برای قند بیشتر کنیم. خوردن پروتئین بیشتر و چربی های سالم می تواند هوس شکر را کاهش دهد.  همچنین با کمک به حفظ سطح متعادل گلوکز خون، احساس سیری بیشتر و طولانی‌تری به ما می‌دهد.

منابع خوب پروتئین

گوشت 

تخم مرغ 

لوبیا  

آجیل

منابع خوب چربی های سالم

ماهی های چرب 

تخم مرغ 

آجیل

آووکادو

Byte Author Uploaded Image

Quiz

کدام یک از این غذاها می تواند با سیر نگه داشتن شما برای مدت طولانی تری باعث کاهش میل به شکر شود؟

بیشتر آب بنوشید

یکی از کارآمدترین راه‌ها برای مصرف کمتر شکر، جایگزینی نوشابه‌ها، آب میوه‌ها و سایر نوشیدنی‌های شیرین با آب است:

اگر به نوشیدن نوشابه یا آبمیوه عادت دارید، لیموترش یا لیموترش تازه را به آب خود اضافه کنید.  مقداری طعم و مزه و تقویت سالم از .  ویتامین C برای همان بافت حبابدار نوشابه آب گازدار بنوشید بدون تمام قندهای مضر.

Byte Author Uploaded Image

انجام دهیم

دفعه بعد که در بازار هستید، به مقدار شکر موجود در محصولاتی که معمولاً خریداری می کنید نگاهی بیندازید.  ممکن است از میزان شکر به اکثر غذاها تعجب کنید.

Byte Author Uploaded Image

License:

Your feedback matters to us.

.این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم

Get support to take action on this Byte