این سوال یک شوخی به نظر می‌رسد، اما واقعیت را به خوبی بازتاب می‌دهد. یک وسیله لباسشویی، یک اسباب بازی آبی، و یک دستگاه نان ساز چه چیزی را مشترک دارند؟ پاسخ این است که همه آنها توسط اختراع کنندگان سیاه‌پوست ایجاد شده‌اند.

blinking text in black, yellow, and green on a red background, text reads

شما نیازی نیست منتظر ماه تاریخ سیاه‌پوستان باشید تا در مورد آنها و گرامی‌داشت تلاش‌های آنها در جامعه یاد بگیرید!

این اختراع‌های افراد سیاه‌پوستی را بررسی کنید که راحتی، شادی و خوشمزگی را به زندگی روزمره ما آورده‌اند:

الن اگلین: راحتی

لباس‌های کثیف می‌توانند سریعاً جمع شوند!

animated character with an exasperated expression swimming in a massive pile of laundry

اکنون تصور کنید که لباس‌های خود را در یک ماشین لباسشویی بدون چرخش تمیز می‌کنید.

young black woman with a disgusted facial expression walking away, text reads

اما به لطف الن اگلین، ما نیازی به انجام آن نداریم!

در دهه ۱۸۸۰ به عنوان یک خدمتکار خانه، او به دنبال راهی برای افزایش سرعت فرآیند بسیار زمان‌بر شستن لباس‌ها بود، که با انداختن لباس‌ها روی یک تخته و فشردن آب با دستان انجام می‌شد.

اگلین یک دستگاه با دو غلطک چوبی که به یک دسته متصل شده بود ساخت. لباس‌های خیس از طریق غلطک‌ها عبور می‌کردند، آب اضافی را فشرده و زمان خشک شدن را به طور چشمگیری کاهش می‌دادند..

image of a 1903 advertisement for a clothes ringer - source: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Clothes_Wringer_(1903_ad

تأثیر آن بر اختراع‌کننده:

اگرچه طرح او از آن روز به بعد انقلابی در کارهای لباسشویی محسوب میشود، اما اگلین در زمانی زندگی می‌کرد که زنان و افراد رنگین پوست با موانع سیستمی زیادی برای ثبت اختراعات و استفاده از آن‌ها برای کسب درآمد مواجه بودند.

بعد از فروش طرح او فقط به ارزش 18 دلار، دستگاه فشرده کننده لباس به طور گسترده محبوب شد و باعث ثروت شدید شرکت آمریکایی فشرده کننده شد.

تأثیرش بر ما:

فشرده‌کننده لباس پیش زمینه ماشین لباسشویی مدرنی بود که امروزه استفاده می‌کنیم. دستگاه‌های صرفه‌جویی در زمان مانند این، کارهای خانه را کمتر کرده و دنیایی از امکانات شغلی برای زنان خارج از خانه را باز کرده است.

پس هر زمان که به محل کار می‌روید یا لباس‌های مرطوب خود را از ماشین خارج می‌کنید، از الن اگلین قدردانی کنید!

لانی جانسون: سرگرمی

تصور کنید روزی گرم تابستانی است و شما و دوستانتان در حیاط خانه به یک جنگ آبی عظیم مشغول هستید.

a boy kneeling on a grassy lawn uses a large water gun and sprays the camera

اکنون تصور کنید که این کار را با یک تفنگ آبی کوچک انجام می‌دهید که تنها چند تیر آب کوچک را قبل از تمام شدن آب منتشر می‌کند.

child laying on ground crying, waving her arms and kicking her legs

خوشبختانه، لانی جانسون با تفنگ آبی سوپر سوکر، جنگ‌های آبی در حیاط خلق کرد که تاریخ را تغییر داد. در حالی که به عنوان یک مهندس جت کار می‌کرد، جانسون وقت خود را صرف تلاش برای ایجاد یک سیستم خنک‌کننده که بر روی آب کار کند، می‌کرد.

در این روند، او با استفاده از یک بطری خالی نوشابه، لوله PVC و شیشه آکریلیک به "مفاهیمی که از آن تفنگ آب سوپر سوکر کار می‌کند رسید"

image source: commons.wikimedia.org

تأثیر بر اختراع‌کننده:

بعد از ارائه مجوز (اجازه استفاده) از اختراع خود به چیزی که اکنون هسبرو است، تفنگ آبی سوپر سوکر در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ به عنوان بهترین بازی امریکایی پر فروش ترین شد.

از طریق حقوق برندگان (پرداخت‌های نقدی) از تفنگ آب سوپر سوکر و سایر اختراعات، ثروت جانسون به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. .

تأثیر بر ما:

جانسون از ثروت خود برای تحقیق در مورد گزینه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله باتری‌ها، گرمایش و یخچال که بهتر برای ما و برای محیط زیست استفاده می‌شوند، استفاده کرده است.

بازی با یک تفنگ آب سوپر سوکر نیز چندین مزیت برای سلامتی از قبیل فعالیت فیزیکی، تحریک مغز و حل مسائل تاکتیکی دارد.

پس هر زمان که در فضای سبز خود لذت می‌برید، از لانی جانسون قدردانی کنید!

جوزف لی: لذت خوراک

ماکارونی و پنیر، رول‌های دارچینی، کتلت‌های گوشتی، ساندویچ‌ها، دونات و حلقه‌های پیاز!

celebrity Taraji P Henson holding a plate full of food, chewing, and licking her fingers.

اگرچه شاید شما همه اینها را در یک وعده نخورید، پختن این خوراک‌های خوشمزه و پختن این غذاهای خوشمزه که با استفاده از تکه‌های نان تهیه شده‌اند بدون خلاقیت و نوآوری جوزف لی بسیار دشوارتر بود.

جوزف لی، نانوا و مالک چندین رستوران، هتل و کسب و کار پذیرایی بیش از ۱۰۰ سال پیش، دستخوش مشکلات غذایی بسیار مدرن بود — سرعت، یکنواختی و هدررفتن تکه های نان.برای اطمینان از اینکه نان‌های محصولاتش یکنواخت باشند، او یک دستگاه اختراع کرد که فرآیند پرکاری مخلوط کردن مواد و به طور یکنواخت کشیدن و فشردن تست خمیر، یعنی نخوردن، را انجام می‌داد.

او همچنین به اندازه نان باقیمانده هر روز مشکل داشت و برای اینکه جلوی هدررفتن نان را بگیرد، یک دستگاه اختراع کرد که نان قدیمی را خرد می‌کرد و آنها را به تکه‌های نان تبدیل می‌کرد.

vintage stand mixer with dough in the bowl and wrapped around the spiral attachment. image source: commons.wikimedia.com

تأثیر بر اختراع‌کننده:

لی برای اختراعات خود پتنت (حق انحصاری) دریافت کرد، یک گام حیاتی برای کسب درآمد. او به شرکت ملی نان، که اکنون جزء نابیسکو است، اجازه داد از پتنت دستگاه خمیرکاری اش استفاده کند به جای اینکه سهامی از شرکت دریافت کند و حقوق برندگان (پرداخت نقدی) برای هر واحد فروخته شده.

او همچنین پتنت دستگاه خردکن را به یک شرکت تولیدی فروخت.

در سال ۲۰۱۹، لی وارد تالار مشاهیر اختراعات ملی شد.

تأثیر بر ما:

اختراعات لی باعث انقلاب در آشپزخانه‌های تجاری شد و به راه‌اندازی غذاهای سریع در رستوران‌ها و تولید انبوه مواد غذایی اصلی که می‌توانید آنها را از هر فروشگاه مواد غذایی یا بازار کنار خیابان بخرید، کمک کرد.

این بدان معناست که بیشتر وقت برای کارهایی که دوست دارید و لذت می‌برید دارید. پس هر زمان که یک فندق نان از قفسه برمی‌دارید، یک وعده سریع القاعده در حال حرکت می‌خرید یا از تنقلات مورد علاقه‌تان در روز بازی لذت می‌برید، از جوزف لی قدردانی کنید.

gray-haired older man with an excited facial expression swinging a giant onion ring around his waist hoola hoop style

انجام دهیم

با اینکه ماه تاریخ سیاه‌پوستان برای تجلیل از نقش ویژه جامعه سیاه‌پوستان در هر ماه فبروری برگزار می‌شود، اما آموزش و عمل باید بخشی از مدارس، محیط‌های کاری و جوامع ما در طول سال باشد.

brightly colored bouncing text and falling confetti, text reads

می‌توانید تفاوتی ایجاد کنید از طریق:

اجازه‌نامه:

نظر دهی

این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم.

بایت‌های پیشنهاد شده