در این بایت راجع به ۱-هدف چیست؟ ۲-اهمیت هدف گذاری ۳-هدف نویسی ۴-هدف گذاری افراد موفق ۵-هدف گذاری smart (هوشمندانه) ۶-ضرورت هدف گذاری خواهید دانست.

Photo by Randy Fath on Unsplash عکس از Randy Fath از وبسایت آنسپلش

هدف چیست؟

معنای لغوی هدف به معنای نشانه، غرض و مقصد می‌باشد. اما زمانی که در زندگی از اهداف صحبت می‌کنیم، منظورمان وضعیتی است که شما مایل هستید در آینده داشته باشید. در اصل هدف شما حاصل چندین وضعیت است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا وضعیت مطلوب که همان هدف تان محسوب می‌شود را ایجاد کنند.برخی از هدفها وجود دارند که مکمل یکدیگر هستند. به همین دلیل زمانی که درباره یک وضعیت ایده‌آل صحبت می‌کنید، بدیهی است که چندین هدف دیگر در کنار هدف بزرگتر قرار بگیرند و شاید در اصل بتوان گفت که این اهداف، پله‌های کوچکی هستند تا شما را به آن هدف نهایی یا همان وضعیت مطلوب برسانند.

هدف همان چیزی است که برای شما درگیری و چالش ذهنی ایجاد می‌کند و نتیجه تلاش پشتکار و برنامه ریزی شما خواهد بود. برای اینکه بتوانید به هدفتان به درستی دست پیدا کنید، باید جزئیات آن را بشناسید و دقیقاً بدانید که قرار است برای رسیدن به آن هدف چه کارهایی را انجام دهید.

اهمیت هدف گذاری

اگر برای یک بار هم با قطب نما کارکرده باشید، می‌دانید که این وسیله برای ما جهت های اصلی و فرعی را مشخص می‌کند. اگر ما مسیری را با قطب نما دنبال کنیم و آن را اشتباه برویم، قطب نما سریعاً جهت درست را به ما نشان می‌دهد و از مسیر اشتباه مطلع می‌کند. اهداف هم در زندگی ما همچنین نقشی دارند. یعنی به کارهای روزمره ما جهت می‌دهند. اگر مسیر را اشتباه برویم، وقتی به آن هدف توجه کنیم متوجه اشتباه خودمان شده و مسیر کارهایمان را درست می‌کنیم.نکته مهم در این بخش این است که صرف داشتن قطب نما به ما تضمین حرکت در مسیر درست را نمی‌دهد. بلکه استفاده درست و حرکت در مسیر آن ما را به اهداف مدنظرمان می‌رساند؛ پس در اینجا هم صرف داشتن هدف برای زندگی ما کارساز نیست. بلکه توجه به آن و مشخص کردن حرکات زندگی و تصمیمات روزمره با معیار هدف تعیین شده، ما را به قله های آن هدف خواهد رساند.

هدف نویسی

هدف نویسی یا طراحی هدف، در اصل به معنای تشخیص و تعیین مراحل مختلف اجرای یک هدف می‌باشد. این که بدانید در هر مرحله قرار است چه کارهایی انجام شود و نتیجه باید چه چیزی باشد و البته آنها را روی کاغذ بیاورید، هدف نویسی نامیده می‌شود. افرادی که می‌توانند اهداف خود را به درستی بنویسند معمولاً دارای چند ویژگی می باشند که مهم ترین آنها عبارتند از:

1. ذهن محدود ندارند.

2. اهداف را شفاف سازی کرده اند.

3. سطح اطلاعات و آگاهی بالایی دارند.

Quiz

مهمترین ویژگی افرادی که اهداف خود را مینویسند چیست؟

هدف گذاری smart

هدف گذاری به روش اسمارت (smart)، یکی از بهترین روش های هدف گذاری است که می‌تواند جنبه های واقع بینانه و درست از هدف گذاری و مسیر رسیدن به آن را در اختیار شما قرار دهد. می‌توانید از این شیوه برای هدف های کوچک و یا بزرگ خود در هر زمینه ای که هستند استفاده کنید و میزان موفقیت خود را بسنجید. هدف گذاری مدل اسمارت از پنج مرحله تشکیل شده است که به آن هدف گذاری یا هدف نویسی مرحله ای نیز می‌گویند و در اصل این پنج مرحله، ویژگی هایی هستند که هدف شما باید داشته باشد.

هدفگذاری افراد موفق

افراد موفق هدفگرا هستندشما باید یک هدف ساز عادی باشید و خود را وقف کار کردن در اهداف مشخص و مکتوب هر روز از زندگی خود کنید و عادت های روزمره را شکل دهید. همه افراد بسیار موفق به شدت هدف گرا هستند . آنها دقیقاً می دانند که چه می خواهند و آن را نوشته اند.افراد موفق ثبات دارندهدف گذاری به انسان کمک می کند تا از سردرگمی نجات یافته و باعث تمرکز بیشتر ذهن می شود. تمرکز بیشتر، جلوگیری از هرز رفتن منابع و انرژی و توان فرد از فواید هدف گذاری است اما اکثر افراد یک بار هدفشان را یادداشت می کنند اما به خاطر عدم برنامه ریزی و پیگیری آن اهداف خود را به کلی فراموش می کنند. این افراد تمرکز بسیار زیادی بر روی هدف دارند. به اصطلاح از این شاخه به آن شاخه نمی پرند! به همین دلیل برنامه ی ثابتی را طراحی می کنند. برنامه ثابت این امتیاز را دارد که هدف های مهم و فعالیت های مربوط به آن ها را در اولویت قرار می دهید.

ضرورت هدف گذاری

هدف و هدف گذاری و هر آن چه که به این موضوع مرتبط است، مسائلی هستند که باید در زندگی به آن‌ها آگاهی کامل داشته باشید. چرا که اگر نتوانید به خوبی برای زندگی خود هدفی را تعیین کنید، در اصل مفهوم صحیح زندگی را از دست داده‌اید.فردی را فرض کنید که هیچ هدفی ندارد. طبیعتاً او هر روز صبح هیچ انگیزه‌ای برای بیدار شدن و انجام فعالیت های روزانه خود ندارد و به همین علت است که بسیاری از افراد معتقد هستند که دچار روزمرگی شده اند. اگر هدفی وجود داشته باشد و شما هر روز در حال انجام فعالیت های مرتبط با آن باشید، بدون شک دچار این احساس روزمرگی و کسالت و خستگی نخواهید شد.

انجام دهیم

سعی کنید برای زندگی خود اهدافی را تعیین کنید. چه کوچک و چه بزرگ، تلاش کنید تا در زمینه رسیدن به آن‌ها موفق شوید. این موفقیت ها حس اعتماد به نفس را در وجود شما زیاد می‌کند و این احساس را به شما می دهد که فردی مفید و موثر هستید. مطمئن باشید هدف گذاری برای شما امری بسیار ضروری است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

License:

Your feedback matters to us.

.این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم

Get support to take action on this Byte