مواد غذایی را می توان به روش های مختلف دسته بندی کرد - یک تقسیم ساده به مغذی های دیرهضم (ثقیل) و مغذی های زودهضم (سبک) است. مغذی های ثقیل - بدن ما به مقادیر بیشتری از این گروه نیاز دارد. مغذی های سبک - بدن ما به مقادیر کمتری از این گروه نیاز دارد.

Photo by Brooke Lark on Unsplash

مغذی های ثقیل

مغذی های ثقیل از سه گروه غذایی بزرگ به دست می آیند و معمولاً بر حسب گرم اندازه گیری می شوند. رژیم های غذایی خاص یا افرادی که در مورد رژیم غذایی خود آگاه هستند تمایل دارند میزان کالری دریافتی خود را از هر یک از این گروه ها بشمارند.

کربوهیدرات ها: این گروه شامل نان، پاستا، غلات و هر نوع غلات است.

پروتئین ها: این گروه حاوی تمام ماهی، لوبیا و توفو و سایر منابع پروتئینی است.

چربی ها: این گروه از روغن ها، آجیل ها و گوشت های خاصی تشکیل شده است.

کسی که علاقه مند به نظارت بر میزان مصرف کلان خود است، یک فرآیند دو مرحله ای را طی می کند.

Photo by Lily Banse on Unsplash

  1. شمارش کنید که روزانه چه مقدار کالری باید بخورند. مغذی های ثقیل اساساً کالری دریافتی شما در روز هستند، بنابراین ضروری است که بدانید روزانه چه مقدار کالری می خواهید و باید دریافت کنید.

  2. درصدهای هر کلان را بر اساس اهداف خود تعریف کنید. کسی که به دنبال کاهش وزن است شاید درصد کربوهیدرات یا چربی کمتری داشته باشد. تفکیک صرفاً بر اساس اهداف شما است.

سوال

کدام یک از موارد زیر جزء یکی از گروه های مغذی ثقیل نیست؟

چه تعداد مغذی ثقیل باید بخورم؟

اگرچه می‌توانید درصد مغذی‌های ثقیل خود را برای دستیابی به اهداف بدن مطابق میل خود تنظیم کنید - طیف قابل قبولی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی وجود دارد که بزرگسالان سالم باید سعی کنند و به آن پایبند باشند.

برای بزرگسالان، محدوده توزیع مغذی ثقیل قابل قبول عبارتند از:

Byte Author Uploaded Image

مغذی های سبک

در حالی که مغذی های ثقیل منبع اصلی انرژی شما هستند - از طریق کالری - مغذی های سبک ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما هستند. اگرچه بدن ما برخی از ویتامین ها و مواد معدنی را تولید می کند، برخی دیگر از غذاهایی که می خوریم به دست می آیند. ویتامین ها و مواد معدنی در حیوانات، گیاهان، خاک و آب یافت می شود. حیوانات و گیاهان ویتامین ها و مواد معدنی خود را از محیط خود دریافت می کنند و سپس وقتی حیوان یا گیاه را می خوریم، مواد معدنی و ویتامین ها به ما منتقل می شود.

Photo by Alex Kondratiev on Unsplash

سطوح مختلف مواد معدنی خاص نیز به پیشگیری از بیماری های خاص کمک می کند. به طور کلی، مواد معدنی و ویتامین ها ضروری هستند زیرا هر کدام نقش خاصی در بدن شما ایفا می کنند - از رشد تا عملکرد مغز.

انجام دهیم

روش‌های مختلفی برای دسته‌بندی مواد غذایی وجود دارد - اما اساسی‌ترین آنها، تقسیم بین مغذی‌های سبک و مغذی‌های ثقیل است. به آنچه امروز خورده اید فکر کنید و سعی کنید آن را به خرد و کلان تقسیم کنید. ببینید درصد کلان شما چقدر است. آیا رژیم فعلی شما به دستیابی به اهداف بدن شما کمک می کند؟ آیا تغییراتی وجود دارد که می توانید یا می خواهید ایجاد کنید؟

اجازه‌نامه:

نظر دهی

این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم.

بایت‌های پیشنهاد شده