Flaticon Icon

تصور کنید نه ساله هستید، برای اولین بار پریودتان شروع می شود هفت روز در یک کلبه قاعدگی دور از خانواده تان بمانید، زیرا در طول قاعدگی تان "نجس" در نظر گرفته می شوید.

یا شاید باید مخفی کنید که شروع به قاعدگی کرده اید، زیرا به محض اینکه خانواده تان بدانند، از نظر روحی و جسمی "آماده ازدواج" تلقی می شوید، یا شخصی به صورت شما سیلی می زند تا کومه های شما " سرخ و زیبا " بماند؟

اگر نمی توانستید داخل آشپزخانه بروید، برادر نوزادتان را در آغوش بگیرید یا در مراسم عروسی شرکت کنید ، زیرا در طول دوره قاعدگی شما "بدشانسی" به حساب می آمدید، چه؟

اگر با شروع اولین قاعدگی مجبور به ترک مدرسه شوید چه؟

متأسفانه، همه این افسانه ها موانعی در برابر سلامت،برابری، و تحریک زنان و دختران ایجاد می کنند.

چرا افسانه های قاعدگی وجود دارد؟

Flaticon Icon

همه سناریوهای هشداردهنده بالا برای بسیاری از دختران و زنان در سراسر جهان واقعیت دارند. زیرا در بسیاری از کشورها و جوامع، آموزش جنسی در خانه ها و کلاس ها کاملأ تابو محسوب می شود و آموزش قاعدگی هرگز ب پسران یا دختران ارایه نمی شود. جوانان آموزش قاعدگی خود را از ترکیبی از رسانه ها، دوستان، خواهر و برادر و اینترنت دریافت می کنند.

یکی دیگر از دلایلی که این افسانه های قاعدگی برای مدت طولانی تداومیافته اند این است که درک بعتر و تحقیق در مورد سلامت زنان توسط دولت ها، موسسات مراقبت های بهداشتی و دانشگاه ها در اولویت قرار نگرفته است.

افسانه ها

Flaticon Icon افسانه 1: در دوران قاعدگی حمام یا شنا نکنید.

این یکی از محبوب ترین افسانه ها در سراسر جهان است که از نسل های مادربزرگ هایی که به زنان هشدار داده اند که حمام کردن یا شنا در حوض/نهر می تواند جریان خون قاعدگی شان را برای همیشه متوقف کند، سرچشمه می گیرد.

اگر چه خون قاعدگی اغلب در آب مکث می کند، اما خوشبختانه پس از مدت کوتاهی ادامه می یابد. هیچ آسیب جبران ناپذیر طولانی مدتی از دوش گرفتن یا حمام کردن از روز اول تا آخرین روز پریود شما وجود ندارد.

Flaticon Icon افسانه 2: شما نمی توانید در دوره قاعدگی خود ماهی بخورید یا شیر بنوشید.

مطلقاً هیچ تغییر رژیمی سختگیرانه ای وجود ندارد که لازم باشد در طول قاعدگی خود ایجاد کنید. همه چیز در حر اعتدال مجاز و سالم است. هم شیر و هم ماهی نسبتاً مغذی هستند و نباید از مصرف آنها پرهیز کرد. توصیه می شود که کافئین یا الکل بیش از حد مصرف نکنید.

Flaticon Icon

افسانه 3: شروع قاعدگی به این معنی است که شما اکنون یک بزرگسال کامل هستید.

در بسیاری از فرهنگ های محافظه کار، شروع قاعدگی شما پایان دوران کودکی در نظر گرفته می شود. اغلب. شروع پریودها منجر به برنامه ریزی والدین برای آینده ازدواج دخترانشان می شود. به دلیل تغییرات آب و هوایی و رژیم غذایی، دختران از 8 سالگی پریود خود را شروع می کنند.

تصور اینکه یک دختر برای هر مسئولیت بزرگسالی مانند ازدواج یا بچه دار شدن فقط به خاطر پریود شدنش آماده است، کاملاً ناعادلانه است. تحقیقات جدیدی در حال ظهور است که نشان می دهد مغز ما حتی تا سی سالگی هنوز در حال رشد است.

افسانه ها

Flaticon Icon

افسانه 4: هنگام قاعدگی، به نوزادان، حیوانات خانگی، گیاهان یا دام های خانواده گی دست نزنید، زیرا آنها بیمار می شوند، پژمرده می شوند یا می میرد.

در بسیاری از فرهنگ ها، چنان انزجار شدیدی نسبت به روند قاعدگی وجود دارد که فردی که خونریزی دارد کثیف، بدشانس، ناپاک یا حتی نفرین شده در نظر گرفته می شود.

Flaticon Icon

افسانه 5: در طول قاعدگی آشپزی نکنید یا داخل آشپزخانه نروید.

بسیاری از رهبران ایمان به مردم تلقین کرده اند که زن در حال عادت ماهانه است. کسی که برای شوهرش غذا می پزد، در زندگی بعدی خود به عنوان یک سگ متولد می شود و مردانی که غذای تهیه شده توسط شخصی را در دوره قاعدگی خود می خورند، دوباره به صورت گاو نر متولد می شوند.

Flaticon Icon

افسانه 6:خون پریود شما خواص جادویی دارد .

در بسیاری از فرهنگ ها، زمان پریود شما زمان خاصی است که در آن توانایی های شهودی دارید و می توانید قدرت های عجیب و غریبی را در خود ایجاد کنید. در واقع، ای ایده هاآنقدر فراگیر است که خانم ها از ترس اینکه کسی آنها را ببیند و طلسم کند، پدها، پارچه ها یا پارچه های قاعدگی خود را زیر نور خورشید قرار ندهند.

در بساری از جوامع حتی نوارهای بهداشتی یکبار مصرف قبل از دور ریختن شسته می شوند، زیرا برخی افراد معتقدند که می توان از آنها برای جادوی سیاه استفاده کرد. همچنین بسیاری بر این باورند که از خون پریود می توان برای جادو برای فریب دادن شریک زندگی یا بهبود رنگ پوست استفاده کرد.

چرا اطلاعات غلط در این باره خطرناک هستند؟

Flaticon Icon

1 — باورهای غلط قاعدگی باعث بروز مشکلات سلامتی و مرگ و میر نگران کننده در سراسر جهان می شود.

برخی ایده ها مانند دوش نگرفتن در طول قاعدگی با عفونت های دستگاه تناسلی و دستگاه ادراری تناسلی مرتبط هستند.

Flaticon Icon

2 — افسانه های پریود برای دختران محدود می شود .

Mافسانه هایی مانند پیاده روی نکردن ، یا انجام فعالیت های شدید در طول دوره قاعدگی می تواند منجر به ماندن دختران در خانه و عدم اشتغال به تحصیل و فرصت های شغلی شود.

Flaticon Icon

3 —اطلاعات نادرست قاعدگی منجر به گوشه گیری، افسردگی و مشکلات روانی می شود.

در نپال، زنان و دختران بر اثر نیش مار، برق گرفتگی و آتش سوزی می میرند، زیرا در طول دوره قاعدگی خود به کلبه های قاعدگی اغلب نا امن و دور فرستاده می شوند .

Flaticon Icon 4 — افسانه های مربوط به قاعدگی در ترک تحصیل دختران و ازدواج زود هنگام نقش دارند .

در کشور های مانند پاکستان، شروع بلوغ یا قاعدگی یک دختر باعث فشار ازدواج می شود و این اغلب منجر به ترک تحصیل دختران می شود.

آیا پسران و مردان می توانند در انتشار اطلاعات نادرست نقش داشته باشند؟

Flaticon Icon

کاملا ! مردان و پسران نباید از صحبت کردن یا تلاش برای درک بهتر قاعدگی خجالت بکشند. این تنها راه برای پایان دادن به افسانه ها، تابو ها و اطلاعات نادرست قاعدگی است .

آنها باید در مکالمات دوره ای در خانه و مدرسه گنجانیده شوند. دختران باید راحت در مورد پریودهای خود با پدرشان صحبت کنند و زنان متاهل باید راحت در مورد آن با شریک زندگی خود صحبت کنند.

انجام دهیم

Flaticon Icon

برای ارائه اطلاعات دقیق در مورد قاعدگی به جامعه خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

اجازه‌نامه:

نظر دهی

این درس به من کمک کرد تا این موضوع را بهتر یاد بگیرم.

بایت‌های پیشنهاد شده